Rother District Council elections - result
All independent candidates standing in Bexhill gained seats.
Overall control of the council remains with a heavy Conservative majority of 27.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Liberal Democrats took the heaviest losses, dropping from eight seats to five.
The turnout was the highest in several years, averaging at 48 per cent, almost half of the total electorate.
Of the 38 new Rother councillors, 27 are Conservative, five are Lib Dem, four are Independent and two are Labour.
The results for the entire district are as follows (in alphabetical order):
BATTLE TOWN - two Lib Dem councillors
Richard Body, Labour, 276 votes
Kevin Dixon, Lib Dem, 778 votes (elected)
Kathryn Field, Lib Dem, 960 (elected)
Margaret Howell, Cons, 640
Norma Landsdowne, Cons, 529
Andrew Ratcliffe, Green, 261
TURNOUT: 48.01 per cent
BEXHILL CENTRAL - two Conservative councillors
Richard Carroll, Cons, 666 votes (elected)
Suze Clemitson Youde, Lab, 531 votes
Neil Francis, Lib Dem, 347 votes
Joy Hughes, Cons, 674 votes (elected)
Paul Theaker, Labour, 482 votes
TURNOUT: 37.65 per cent
BEXHILL COLLINGTON - two Independent councillors
Kate Bird, Lab, 239 votes
John Lee, Ind, 1,096 votes (elected)
Toni Mansi, Ind, 1,034 (elected)
Shirley Miller, Cons, 819 votes
Gillian Wheeler, Cons, 871 votes
TURNOUT: 57.45 per cent
BEXHILL KEWHURST - two Conservative councillors
Yvonne Cleland, Lab, 426 votes
Brian Kentfield, Cons, 1,244 votes (elected)
Martin Kenward, Cons, 1,132 votes (elected)
John Zipperlen, Lib Dem, 575 votes
TURNOUT: 51.6 per cent
BEXHILL OLD TOWN - two Lib Dem councillors
Alan Bearne, Labour, 287 votes
Gaynor Gough, Cons, 502 votes
Frances Winterborn, Lib Dem, 539 votes (elected)
Stuart Wood, Lib Dem, 511 votes (elected)
TURNOUT: 42.67 per cent
BEXHILL SACKVILLE - two Conservative councillors
Vivienne Bond, Lib Dem, 581 votes
Toby Cook, Lib Dem, 520 votes
Patrick Douart, Cons, 727 votes (elected)
Russell Meredith, Lab, 337 votes
Deirdre Williams, Cons, 750 votes (elected)
TURNOUT: 45.92 per cent
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBEXHILL ST MARKS - one Independent and one Conservative councillor
Robert Chase, Cons, 837
Stuart Earl, Ind, 1005 votes (elected)
Joanne Gadd, Cons, 980 votes (elected)
Rachel Hills, Lib Dem, 494 votes
Andrew Shepherd, Lab, 213 votes
TURNOUT: 54.71 per cent
BEXHILL ST MICHAELS - one Independent and one Conservative councillor
Charles Clark, Ind, 996 votes (elected)
Philipa Coughlan, Lab, 344 votes
Simon Elford, Cons, 540 votes (elected)
Martyn Forster, Lib Dem, 480 votes
TURNOUT: 42.54 per cent
BEXHILL ST STEPHENS - two Conservative councillors
Paul Courtel, Lab, 465 votes
Bridget George, Cons, 830 votes (elected)
Paul Lendon, Cons, 796 voted (elected)
Barbara Warburton, Lib Dem, 445 votes
TURNOUT: 41.23 per cent
BEXHILL SIDLEY - one Conservative and one Labour councillor
Abul Azad, Cons, 596 votes
Jim Carroll, Cons, 825 votes (elected)
Andrew Fleming, Lab, 619 votes
Maurice Watson, Lab, 624 votes (elected)
TURNOUT: 38.96 per cent
BREDE VALLEY - two Conservative councillors
Linda Harland, Labour, 429 votes
Jonathan Johnson, Cons, 1,173 votes (elected)
Carl Maynard, Cons, 1,117 votes (elected)
Margaret Sandra, Lab, 439 votes
John Smith, Lib Dem, 295 votes
TURNOUT: 48.5 per cent
CROWHURST - one Conservative councillor
Angharad Davies, Cons, 549 votes (elected)
John Kemp, Lib Dem, 394 votes
Tim Macpherson, Lab, 119 votes
TURNOUT: 52.55 per cent
DARWELL - two Conservative councillors
Brian Basham, Labour, 228 votes
Tracy Dixon, Lib Dem, 363 votes
Thomas Sayer, Lib Dem, 341 votes
David Vereker, Cons, 1,168 votes (elected)
Andrew Wedmore, Green, 386 votes
Bob White, Cons, 1,016 votes (elected)
TURNOUT: 48.73 per cent
EASTERN ROTHER - two Conservative councillors
Nicholas Cleveland-Stevens, Lib Dem, 237 votes
Chris Mears, Lab, 564 votes
Paul Osborne, Cons, 1,083 votes (elected)
Nick Ramus, Cons, 1,039 votes (elected)
Nick Warren, Lab, 510 votes
TURNOUT: 49.76 per cent
EWHURST AND SEDLESCOMBE - one Conservative councillor
Tony Ganly, Cons, 790 votes (elected)
Angus Gilloughley, Lib Dem, 228 votes
TURNOUT: 51.56 per cent
MARSHAM - two Conservative councillors
Bob Ball, Lab, 377 votes
Roger Bird, Cons, 1,206 votes (elected)
Derek Greenup, Lib Dem, 247 votes
Jonathan Lee, Lab, 334 votes
Robin Patten, Cons, 1,165 votes (elected)
TURNOUT: 53.98 per cent
ROTHER LEVELS - two Conservative councillors
Jennifer Als, Lib Dem, 533 votes
Ian Jenkins, Cons, 1,154 votes (elected)
Martin Mooney, Cons, 1,219 votes (elected)
Susan Schlesinger, Lib Dem, 495 votes
TURNOUT: 51.40 per cent
RYE - one Conservative and one Labour councillor
Sonia Holmes, Lib Dem, 280 votes
Nigel Jennings, Lab, 488 votes
David Russell, Cons, 620 votes (elected)
Christopher Saint, Cons, 459 votes
Mary Smith, Ind, 470 votes
Sam Souster, Lab, 577 seats (elected)
David Wright, Ind, 214 votes
TURNOUT: 50.24 per cent
SALEHURST - one Conservative and one Lib Dem councillor
Graham Browne, Cons, 838 votes (elected)
Bob Collins, Lab, 202 votes
Stephen Hardy, Lib Dem, 711 votes
Susan Prochak, Lib Dem, 958 votes (elected)
TURNOUT: 50.96 per cent
TICEHURST AND ETCHINGHAM - two Conservative councillors
Mary Barnes, Cons, 1,050 votes (elected)
Gavin Barrass, Lib Dem, 366 votes
Robert Elliston, Cons, 1,060 votes (elected)
Peggy Langdown, Lib Dem, 403 votes
Don Nicholls, Green, 268 votes
TURNOUT: 50.20 per cent
•• For full coverage of Rother District Council elections 2011, see next Friday’s Bexhill Observer, Rye Observer and Battle Observer